
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 400 V |
| Length | 17 mm |
| Width | 17 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Height | 15.9 mm |
| Packaging | Bulk |
| Voltage Rating | 300 V |
| Depth | 8.6 mm |
| RoHS | Compliant |
| Voltage | 300 V |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Tin |
| Pitch | 5 mm |
| Current | 12 A |
| Current Rating | 12 A |
| Max Current Rating | 12 A |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Approvals | CB, CSA, UL, VDE, cULus |
| Orientation | Straight |
| Color | Green |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 3 |
| Number of Poles | 3 |
| Connector Type | Plug |
| Number of Positions | 3 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polybutylene |
| Number of Positions Per Level | 3 |
| Number of Levels | 1 |
| Housing Color | Green |
| Connection Method | Plug |
| Current Rating (IEC) | 12 A |
| Voltage Rating (IEC) | 250 V |
Stock: 135
Distributors
pcbx
Unit Price$0.83366
Ext.Price$0.83366
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.83366 | $0.83366 |
| 10 | $0.68400 | $6.84000 |
| 25 | $0.63010 | $15.75250 |
| 50 | $0.58045 | $29.02250 |
| 100 | $0.53471 | $53.47100 |
| 300 | $0.49258 | $147.77400 |
| 500 | $0.45377 | $226.88500 |
| 1000 | $0.43107 | $431.07000 |
